Kombi Neden Sıcak Su Vermez & Suyu Neden Isıtmaz?

Kombi Neden Sıcak Su Vermez & Suyu Neden Isıtmaz?

Kombi neden sıcak su vermez ya da kombi neden suyu ısıtmıyor gibi soruların cevabı genellikle en sık görülen 5 kombi arızası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar;

 • Sensör arızası
 • Akış şalteri arızası
 • Akış türbünü arızası
 • Ana kart arızası
 • 3 yollu arızası

Bu 5 sorundan herhangi biri yaşandığı takdirde kullanıcıların sıcak su akışı kesilmektedir. Bu arızalardan birini yaşayan tüketicilerin yetkili servis ve ekiplere ulaşması gerekmektedir.

Peki, kullanıcılar bu arızalardan herhangi birinin yaşadığını nasıl anlayabilirler?

İlk olarak yapılması gereken işlem, kombinin devreye girip girmediğini kontrol etmektir. Kombinin devreye girmeyerek çalışmaması durumunda kaloriferler çalışmayacak, sıcak su akışı sağlanamayacaktır.

Kombi Neden Sıcak Su Vermiyor?

Yaşanabilecek teknik arızalar dışında, bu durumun birçok farklı nedeni olabilir.

 • Sigortaların kapalı olması: Kombiye elektirik gidip gitmediği kontrol edilmelidir.

Kombi suyunun bitmiş olması: Kombilerin ideal basınç seviyesi 1-2 bar arasındadır. Bu değer 1`in altında, 2 barın da üstünde olmamalıdır. Basınç değeri 1 barın altına düştüğünde kombinin altında yer alan doldurma musluğu ile kombiye su basılmalıdır. 3 barı bulduğunda ise kombiye en yakın peteğin hava alma kısmı açılarak basınç düşürülmelidir.

 • Kombinin yanında konuşlandırılmış olan gaz vanasının kapalı olması: Kombilerin yanında bulunan gaz vanası kapalı ise gaz akışı kesilen cihaz devreye girmeyecektir. Bu sebeple bu durum kontrol edilerek gaz vanası kapalı ise açılmalıdır.
 • Dışarıda bulunan ana gaz saatinin kesik olması: Dış kapı yanında bulunan gaz saatinin vanasının açık olduğundan emin olunmalıdır.
 • Arıza ledinin yanıyor olması: Bu durumda cihaz resetlenmelidir.
 • Sıcak su derecesinin kapalı olması: Kombinin sıcak su derecesi ayarlanmalı, çok düşük ve yüksek derecelendirmeler yapılmamalıdır.
 • LCD ekranlı cihazların kalorifer modunda olması ve kombi altında bulunan su giriş vanasının kapalı olması: Bu durumda cihazın sıcak su modunun da devreye sokulması ve su giriş vanasının açılması gerekmektedir.

Tüm bu sorunlar kombinin sıcak su vermesini, suyu ısıtmasını engelleyebilmektedir. Tüketiciler tüm bu sorunları kolaylıkla çözebilmektedir. Ancak tüm kontroller sağlandıktan sonra kombi devreye girdiği halde sıcak su akmamaya devam edebilir. Kullanıcılar mutlaka suyu ısıtmayan kombiyi kalorifer konumunda çalıştırarak sorunun genel bir arıza mı yoksa yalnızca sıcak su bölümü arızası mı olduğunu kontrol etmelidir.

Unutulmamalıdır ki, kalorifer bölümü çalışırken sıcak su bölümü arızalı olabilir. Kombinin sıcak su vermesinin nedenleri araştırılırken tüketiciler kombinin arızalı olup olmadığını merak edebilirler. Bu durumda kombi, yalnızca kalorifer modunda çalıştırılarak arızanın genel bir arıza mı olduğu yoksa yalnızca sıcak su bölümü arızası mı olduğu anlaşılabilir. Ancak her iki durumda da servis çağırılmalı ve teknik arızaların onarımı uzman kişilere bırakılmalıdır.

Kombinin suyu ısıtmaması ve sıcak su sağlamamasında birçok kullanıcı hatası da etkin rol oynamaktadır. Bunlar;

Derecenin çok düşük ya da yüksek ayarda olması, sıcak su çeşmesinin tamamen açılması, banyoda akan aşırı sıcak suyun soğuk su ile ılıştırılmaya çalışılması vb. olarak listelenebilir.

Ancak ılıştırma yapılmadığı halde duş esnasında su birden bire çok sıcak ve soğuk akacak şekilde bir kısır döngüye giriyor ise derhal yetkili servise bildirilmelidir. Sensör veya akış türbününde arızalanmalar olabilir.

Tüm bunların yanında evin herhangi bir yerindeki bir tek çeşmeden dahi sıcak su akıyor ancak diğerlerinden akmıyorsa, bilinmelidir ki kombide herhangi bir arıza bulunmamaktadır. Bu durum tamamen suyun tazyiksiz akıtılması ya da musluk bataryası arızaları ile alakalıdır. Bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında musluk filtreleri temizlenmeli ya da tesisatçı çağırılmalıdır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp